URBAN DISASTER 2011  
   
Medzinárodné cvičenie psovodských záchranárskych tímov 3. - 5. 6. 2011  

V dnešnej dobe sa civilizované  ľudstvo veľmi často stretáva s rôznymi katastrofami  (zemetrasenia, teroristické  útoky, pády budov, výbuchy).
Počas týchto tragických udalostí  pomáhajú  ľuďom rôzne záchranárske zložky. Medzi takéto zložky patria aj psovodi záchranári so svojimi  štvornohými pomocníkmi. Záchranárske psy majú počas týchto katastrof nenahraditeľnú úlohu. Vďaka svojmu unikátnemu čuchu nájdu a označia zavalenú osobu aj pod veľkou vrstvou sutín. Mnohokrát to je pre obete jediná možná záchrana.

 

Preto sa v dňoch 3.-5. júna 2011 v obci Sielnica-are l Tactical DC uskutočnil 1.ročník medzinárodného cvičenia kynologických záchranárskych tímov  s názvom Urban Disaster. Zúčastnilo sa 17 psovodov z 3 krajín.
Zúčastnené tímy boli z Horskej služby  HR, Poľskej horskej služby GOPR, Kynologickej záchrannej jednotky  R, KDK, KK Hol  , KZB Banská Bystrica, KZZ  Žilina.

V rámci víkendu bola pripravená praktická pátracia akcia po simulovanom výbuchu fabriky. Psovodi boli rozdelení do tímov po dvoch. Ich úlohou bolo prehladať  rozľahlý  priestor, ktorý mali predom ukázaný na mape.
Začínalo sa prehľadaním vstupnej budovy. Po nájdení zavalenej osoby boli lanovkou aj so psom spustení do priestoru dalšieho vyhladá vania. Tu sa im spočítal  čas 30 minút na vykonanie  ďalších záchranárskych prác. Počet nezvestných bol záchranárom neznámy. Vyhľadávanie sťažovali založen  ohne, dym a práca hasičov. Všetky družstvá preukázali svoju veľmi dobrú pripravenosť  a ich psy bez problémov označovali v ťažkom teréne jedného figuranta za druhým. Počas tohto cvičenia boli dva workshopy na tému Práca v teréne s GPS a praktická  prvá  pomoc. Psovodi mali aj možnosť  vyskúšať  si atypické prekážky a možnosť voľného tréningu v ruine, ktorú využili všetci zúčastnení.

 

Cvičenie bolo vykonané pod záštitou por. Michala Ďuricu - inštruktora  špecializovaného výcviku služobných psov Prezídia Policajného zboru. Za  úspešný priebeh celej akcie patrí  veľké poďakovanie figurantom zo Zobra Kompani, príslušníkom policajného zboru OOPZ Zvolen, PMJ Banská  Bystrica, ktorí  sa na tomto cvičení  zúčastnili v dobe osobného voľna.  Ďalej dobrovolnému hasičkému zboru Sielnica a obci Sielnica. Sponzorom akcie bol Royal Canine, Z Polytanu SK, Wileyx.

 

Prvý  ročník prebehol  úspešne a dúfame  že sa z neho stane tradícia.

 

 
 
   
   
© 2011  KLUB DOBROVOĽNEJ KYNOLÓGIE  I        home  l   klub   l   ľudia   l  vÝcvik   l   OZNAMY   l  fotogalÉria   l   SPOLUPRACUJEME

site created by